top of page

Jeff Ament

הוא ללא ספק אחת מהדמויות המוכרות והמשפיעות ביותר על סצינת הגראנג' של סיאטל. קוראים לו Jeff Ament ואנחנו ממש רוצים לספר לכם עליו מספר פרטים מעניינים:


(Photo: Kevin Mazur)


1. אמנט נולד ב- 10 למרץ 1963 בשם Jeffrey Allen Ament בעיירה Havre שבמונטנה ארה"ב.


2. הוא הבן הבכור מבין 5 אחים ואחיות.


3. אמנט גדל בעיירה Big Sandy שבמונטנה המונה 700 תושבים בלבד. העיירה היתה כל-כך קטנה שאביו שימש הן כמנהל סניף הדואר והן בתור ראש העיר.


4. ג'ף היה ילד מאוד ספורטיבי והשתתף בנבחרות כדורסל וכדורגל בבית הספר.


5. עם סיום התיכון בשנת 1981 הוא החל ללמוד אומנות ועיצוב גרפי באוניברסיטת מונטנה.


6. אמנט שיחק גם בנבחרת הכדורסל של האוניברסיטה, זה גם הספורט האהוב עליו ביותר.


7. הוא עזב את האוניברסיטה ועקר לסיאטל בשנת 1983, לאחר שהאוניברסיטה ביטלה את המסלול של עיצוב גרפי.


8. במקביל מימש אמנט את אהבתו למוזיקה. אחת הלהקות הראשונות בה ניגן נקראה Deranged Diction.


9. בשנת 1984, לאחר שלהקת Deranged Diction התפרקה, התבקש אמנט על-ידי Mark Arm ו- Steve Turner להצטרף להרכב Green River.


10. בהמשך הצטרף גם הגיטריסט Stone Gossard להרכב, במטרה לאפשר למארק להתרכז בשירה.


(Photo: Charles Peterson)


11. אמנט וגרין ריבר שיחררו את ה- EP הראשון שלהם "Come on Down" בשנת 1985, כבר אז החל שיתוף הפעולה בין אמנט לגוסארד לעבוד, כאשר הצמד מלחין את מרבית שירי ה-EP.


12. בשנת 1987 שחררה הלהקה EP שני בשם "Dry as a Bone", זו היתה ההוצאה הראשונה של הלייבל המיתולוגי Sub Pop המזוהה כל-כך עם הגראנג'.


13. במסגרת הפרסומים לקידום ה-EP ציין הלייבל לראשונה את המושג Grunge במילים הבאות:

"Ultra-loose grunge that destroyed the morals of a generation".


14. בשנת 1988 שחררה Green River, את אלבומה היחיד באורך מלא - "Rehab Doll". בתקופה זו היו היחסים בתוך הלהקה עכורים, כאשר אמנט וגוסארד בצד אחד ומרק ארם והאחרים מנגד.


(Photo: Charles Peterson)


15. המחלוקות הללו הביאו לפירוקה של גרין ריבר, אך מקומה בהיסטוריה של המוזיקה נותר כאחת מהלהקות הראשונות והמשפיעות על סגנון הגראנג'.


16. בשנת 1988 הקים אמנט יחד עם חבריו לגרין ריבר – גוסארד ו- Fairweather את להקת Mother Love Bone. השלושה יצרפו אליהם את המתופף Greg Gilmore וכן דמות מוכשרת וכריזמטית העונה לשם Andrew Wood אשר הגיע מלהקת Malfunkshun.


17. אמנט וחברי Mother Love Bone יצרו באז חזק בסיאטל ותוך זמן קצר חברות התקליטים החלו לחזר אחריהם. כבר בנובמבר 1988 חתמה הלהקה על חוזה עם חברת התקליטים Mercury Records/Stardog שהייתה חברת הבת של PolyGram.


18. בתאריך ה- 23 למרץ 1989 שחררו אמנט והלהקה, EP עם שישה שירים בשם "Shine", בכך הפכה Mother Love Bone ללהקה הראשונה בסיאטל שהוציאה אלבום עם חברת תקליטים גדולה.


19. בסוף שנת 1989 חזרו אמנט וחברי הלהקה לסטודיו שבקליפורניה להקליט את אלבום הבכורה שלה "Apple". האלבום כלל 13 שירים והיה מתוכנן לצאת במרץ 1990, אך מספר ימים בלבד לפני יציאת האלבום המתוכננת, ווד הלך לעולמו כתוצאה ממנת יתר.


(Photo: Mother Love Bone)


20. מותו של ווד פירק כמובן את הלהקה אך איים גם לפרק את החברות בין אמנט וגוסארד. אמנט אפילו ניגן תקופה קצרה עם להקת War Babies, לפני שהתעשת וחזר לשתף פעולה עם גוסארד.


21. השניים צירפו אליהם את חבר הילדות של גוסארד - Mike McCready והשלושה ניסו להקים להקה.


22. תוך כדי חיפוש, החברים להרכב ההולך ומתהווה קיבלו הזמנה להצטרף לפרוייקט לזכרו של אנדרו ווד שהובל על-ידי מנהיג להקת סאונדגארדן Chris Cornell ונקרא "Temple of the Dog".


(Photo: Tumblr)


23. בשנת 1990 הקימו אמנט, גוסארד ומקרידי יחד עם הזמר Eddie Vedder את להקת Pearl Jam.


24. באוגוסט 1991 משחררת הלהקה את אלבום הבכורה "Ten" שיהפוך לאחד מהאלבומים הגדולים של שנות התשעים ובכלל.


25. אמנט כמובן היה שותף לכתיבת שירי האלבום ובין היתר כתב את המוזיקה לאחד מהלהיטים הגדולים ממנו "Jeremy".26. מעניין לציין שג'ף כמעט ועזב את הלהקה לפני הוצאת האלבום "Ten", כל זאת בשל ויכוח שהיה לו עם גוסארד על השיר "Brother". אמנט מאוד רצה שהשיר יכלל באלבום, גוסארד התנגד והשיר לא נכנס לגירסה הסופית. השיר ראה אור לבסוף באלבום האוסף "Lost Dogs" ששוחרר בשנת 2003 וכן בהוצאה לרגל 20 שנה לאלבום.


27. כאן המקום לציין שכשרונו של אמנט באומנות ועיצוב אותם החל ללמוד באוניברסיטה באו לידי ביטוי כבר בחולצות הראשונות של פרל ג'אם אשר עוצבו על ידו.


28. כמו כן, כתב ידו המאוד מיוחד מעטר את העטיפות הפנימיות והמילים בחלק מאלבומי הלהקה. סגנון הכתיבה המאוד יחודי הפך ל"פונט" הכי מזוהה עם אלבומי הגראנג' של סיאטל.


(Photo: Paul Bergen)


29. אמנט יקים בהמשך עם אחיו בארי חברה לעיצוב אומנותי בשם "Ament founded Ames Bros". החברה תהיה אחראית בין היתר לעיצוב הפוסטרים והעטיפות של פרל ג'אם.


30. החברה תעצב גם את עטיפת אלבום האוסף והקופסא ששוחררה לאחר מותו של Chris Cornell בשנת 2018.


31. בשנת 1992 גילם אמנט את תפקיד עצמו בסרט הקאלט על סצינת הגראנג' בסיאטל - "Singles".


32. הוא גם הועסק ע"י במאי הסרט - קמרון קרואו, כמנהל אומנותי שהיה אחראי על עיצוב התפאורה.


33. יתרה מזאת, השחקן מאט דילון שמשחק את קליף בסרט, לבש את בגדיו האמיתיים של ג'ף ואפילו, כל הפריטים בדירתו של קליף שייכים לג'ף.


34. ואם בכך לא די, במהלך צילומי הסרט עיצב ג'ף קלטת אמיתית ועליה שמות פיקטיבים של שירים.קורנל נענה לאתגר של ג'ף וחיבר קלאסיקות מדהימות לשירים הפיקטיביים שג'ף העניק להם שמות. בין השירים הללו ניתן למנות את "Flutter Girl", "Seasons ו- "Spoonman".


35. על "Spoonman" קיבל אמנט אפילו קרדיט במסגרת עטיפת האלבום "Superunknown" של סאונדגארדן עליו כתבנו רק לפני מספר ימים.


36. בשנת 1993 ישחרר אמנט יחד עם פרל ג'אם את אלבומם השני "Vs". אשר שבר את שיא המכירות של אלבום לשבוע הראשון (יותר נכון חמישה ימים), והוא החזיק בתואר הזה במשך 5 שנים !!!


37. שנה לאחר מכן שחררו אמנט ופרל ג'אם את האלבום "Vitalogy". אמנט כתב מתוכו בין היתר את המוזיקה לשיר "Nothingman".38. תרומתו של אמנט לכתיבת השירים בפרל ג'אם התמצתה במרבית המקרים בכתיבה של הלחנים. החל מהאלבום החמישי של הלהקה "Yeild" החל אמנט להשתתף גם בכתיבת חלק ממילות השירים.


39. אמנט מנגן בגיטרה בשניים משירי פרל ג'אם להם גם כתב את המוזיקה. "Smile" מהאלבום "No Code" ו- "Bee Girl" שנכלל רק באלבום האוסף "Lost Dogs".


40. ג'ף הינו גם הזמר המוביל בשני שירים של פרל ג'אם - "Sweet Lew" ששוחרר אף הוא רק במסגרת אלבום האוסף "Lost Dogs" וכן בגירסת הכיסוי לשיר של הראמונס - "I Just Want To Have Something To Do".


41. סה"כ שחרר אמנט עם פרל ג'אם 12 אלבומי אולפן כולל "Gigaton" ששוחרר בשנת 2020 ו- "Dark Matter" ששוחרר ב-2024.


42. אמנט ידוע בחיבתו לכובעים מוזרים שאת חלקם עיצבה מי שהייתה בת זוגתו.


43. בשנת 1995 ליוו אמנט וחבריו לפרל ג'אם את סנדק הגראנג' Neil Young באלבום "Mirror Ball" ובסיבוב ההופעות התומך בו.


44. בשנת 2008 פצח אמנט בקריירת הסולו שלו עם אלבום הבכורה "Tone". באלבום הופיעו שירים אותם ג'ף כתב במהלך 12 השנים שקדמו להוצאת האלבום.


45. אמנט ישחרר בהמשך עוד שלושה אלבומי סולו "While My Heart Beats" בשנת 2012, "Heaven/Hell" בשנת 2018 בו התארחו גם חבריו מייק מקרידי ו- Matt Cameron ו- "I Should Be Outside" בשנת 2021.46. אמנט היה שותף גם בהרכבים נוספים כמו Three Fish עימו שחרר שני אלבומים בשנים 1996 ו- 1999 ו- RNDM עימם שחרר גם כן שני אלבומים בשנים 2012 ו- 2016.


47. אמנט היה גם שותף בפרוייקט Tres Mts. אשר כלל בין היתר את חברים מ- King's X ו- Fastbacks.


48. בשנת 2004 טיפס אמנט לפסגת הר הקלימנג'רו במטרה לסייע לעמותה לילדים במצוקה.


49. אמנט ידוע כנגן בס מאוד ורסטילי והוא אוהב לגוון את נגינתו בכלי נגינה לא רגילי כמו פרטלס בס, קונטרה בס ובס 12 מיתרים.


50. בשנת 2017 נכנס אמנט להיכל התהילה של הרוקנרול יחד עם להקת פרל ג'אם.


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

225 views

Comments


Enjoying the Blog? Subscribe to get it right to your mail!

Thank you !!

bottom of page